Yünlü Kumaşlar Özel Bakım İster

Mart 9, 2023

Yünlü Kumaşlar Özel Bakım İster

Soğuk kış günlerinin kurtarıcısı yünlü kumaşlar, doğal kaynaklardan elde edilen yün ile ısı yalıtımı konusunda oldukça başarılıdır. Sıcak tutuşu ve stil sahibi görünümüyle dolabımızdaki vazgeçilmezimizlerdendir . Doğal kaynaklı olmasından dolayı nefes alan yapısı ve yumuşak hissiyle hem konforu hem de şıklığı bir arada sunar.

Yünlü kumaşlar da özenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Yıkama alışkanlıklarınızı değiştirerek uzun yıllar kış aylarında ayrılmaz parçanız olabilirler. Bunun için giysilerinizi yıkarken çamaşır makinenize deterjan ile birlikte ek bir kapak Vanish Kosla Multipower eklemelisiniz. Bu sayede,soğuk suda bile lekeleri çıkarırken hijyenden de vazgeçmemiş olursunuz. Kıyafetlerinizin ömrünü iki kat uzatırsınız.*

Yün kumaşlar; genellikle koyun yünlerinden elde edilen doğal iplikle ortaya çıkar. Kaşmir, merinos, alpaka, angora, kuzu, koyun ve tiftik yünü içerebilir. Doğal kaynaklı yünlere yer yer sentetik materyaller ekleyerek zenginleştirilebilir ya da doğal haliyle farklı dokuma yöntemleriyle karşınıza çıkabilir. Kıymetli bir kumaş türü olması da elbette doğal kaynaklı olmasına borçludur. Parlaklığı, ısı yalıtımı konusundaki başarısı, nefes alabilmesi ve dayanaklı olması da onu hayli özel kılar. Stilinize uygun yünlü bir parça seçtiğinizde her sezonda görünümünüzde yer vereceğiniz bir imzaya dönüşebilir.

Yünlü kumaşların bakım rehberi

● Aşırı sıcaklık ve sürtünme yünlü kumaşların formunda bozulmalara sebep olabilir. Bu nedenle onlara özel ve hassas davranmakta fayda var.

● Çamaşır makinenizin -varsa- yünlü kumaşlar için özel programını tercih edin. Çünkü onlar, özel bakım ister.

● Çamaşır makinesine atmadan hemen önce ürününüzü ters çevirebilir veya bir çamaşır filesiyle yıkayabilirsiniz. Bu yöntem onları makinenin içinde koruyacaktır.

● Yünlü kumaşlar düşük sıcaklıkla yıkanmalıdır. Bu sayede doğal formunu kaybetmeyecek ve çekmeyecektir. Vanish Multipower’ın soğuk suda bile lekeleri çıkarma ve hijyen sağlama özelliği tam da bu nedenle hayatınızı kolaylaştıracak.

● Ürününüzün etiketini okuyarak kumaş için en doğru yıkama talimatlarını kesinlikle takip edin. Bu, yünlü ürününüzün uzun yıllar sahip olduğu formunu korumasına yardımcı olacaktır.

● Bölgesel kirler için kıyafetinizi bütün olarak yıkamak yerine bölgesel temizliği tercih edebilirsiniz. Unutmayın, sürtünme ve aşırı sıcaklık yünün keçeleşmesine sebep olabilir.

● Kurutma makinesi kullanmak yerine, doğal kurumayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede doğal kaynaklı yünlü kumaşınız fazladan bir işlem görmeyecektir. Ne kadar az işlem, o kadar uzun ömür.

● Asarak kurutmayın. Asmak, ağırlıktan dolayı formlarının bozulmamasına neden olur. Düz bir yüzeye sererek kurutmak çok daha doğru.

● Etiketindeki talimatları takip ederek ütüleyin. Ütü zeminini kumaşınızla buluşturmak çok iyi bir fikir değil. Buhar kullanarak yıpranmalarını engelleyin.

● Yün kumaşlı giysi ya da aksesuarlarınızı kuru ve iyi temizlenmiş olduğundan emin olarak saklayın. Doğal yapısı gereği güvelerden korunmak adına havası alınmış (vakumlu torba gibi) depolama yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Burada da Vanish Multipower’ın kötü kokuları yok etme yeteneğinden faydalanın.

POPÜLER