Çamaşır Yıkama İpuçları

Ocak 16, 2023

Çamaşır Yıkama İpuçları

Çamaşır yıkamak ev işlerinin en meşakkatli işlerinden biri olsa da pek çok kişi için gurur kaynağıdır. Nitekim üzerimize giydiğimiz kıyafetler, bizim hakkımızda pek çok ipucu verir. Bu noktada en dikkat edilen konuların başında ise söz konusu kıyafetlerin temizliği gelir. Herkes güne tertemiz kıyafetlerle başlayıp gün içinde karşılarına çıkacak insanlarda güzel intiba bırakmak ister. Tam da bu sebepten çamaşır yıkamak ardı arkası kesilmeyen; fakat bir o kadar da yaparken kendimizi iyi hissettiğimiz işlerden biridir.

Rutininizi değiştirin

Çamaşır yıkama işinin sonu olmadığı ortada olduğuna göre, yapılacak en iyi şey çamaşır yıkama rutininizde küçük değişiklikler yaparak işinizi kolaylaştırmaktır.

İlk olarak yıkanacak çamaşır sayısını azaltarak işe başlayabilirsiniz. Bir kereliğine denediğiniz, yalnızca evin içinde giydiğiniz ya da sadece bir kere dışarda giydiğiniz kıyafetleri hemen kirliye atmayın. Çoğu kıyafet tek bir giymeyle yıkanacak kadar kirlenmez. Eğer kıyafetinizde ciddi bir leke oluşmadıysa ya da aşırı terlemediyseniz giysinize bir kere daha şans verebilirsiniz.

Çamaşır yıkarken en çok vakit alan işlemlerden biri de kirli sepetini her seferinde boşaltıp beyazlarla koyuları, yünlülerle narin kumaşlıları birbirinden ayırmaktır. Beyazlar ve renkliler ya da farklı kumaşlı giysiler için farklı sepetler kullanarak çamaşırları ayırma işini hızlandırabilirsiniz.

Küçük hilelerle işinizi kolaylaştırın

Çamaşır yıkama, kurutma ve ütüleme işlemlerini kolay ve hızlı şekilde halledebilmek için kullanışlı bir çamaşır odasına sahip olmak elverişli olacaktır. Ancak herkesin bir çamaşır odası olmak zorunda değil. Ev işlerini kolaylaştırmak adına temizlikte pratik bilgilere sahip olmak yeterlidir.

Büyük çamaşırlar arasında sürekli kaybolan iç çamaşırları ve çoraplar için file yıkama torbaları kullanabilirsiniz. Beyaz çamaşırların arasına karışmış küçük siyah bir çorap tüm yıkamayı mahvedebilir veya nevresim takımının içine giren bir çorabı haftalarca arayabilirsiniz. Dolayısıyla bu türden küçük parçalarınızı bir fileye koyarak yıkamalısınız. Böylece onların kaybolmalarına ve zarar görmelerine engel olabilirsiniz.

Yıkamanın püf noktaları

Çamaşırlarınızı makineniz yıkıyor olabilir; ama sizin de dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Örneğin evde sıkça kullanılan ve fazlaca yıkanan havlularınızın ömrünü uzatmak için küçük bir yıkama hilesine baş vurabilirsiniz. Yıkandıkça sertleşen havlularınızı yumuşatıcı ile yumuşatmak yerine daha bir yöntem olan sirkeyi kullanabilirsiniz.

Düğmeli kıyafetleriniz ise fazla yıkamaya maruz kaldıklarında düğme yerleri gevşeyebilir. Bunun için gömleklerinizi yıkarken düğmeleri ilikli bir şekilde makineye atmalısınız. Yanlış yıkama sonucunda küçülen ya da çeken polar ve kazaklarınızı da doğru yıkama işlemi ile kurtarmanız mümkündür. Önce küçülmüş kazağınızı birkaç damla bebe şampuanı ile karıştırdığınız ılık suda bekletin. Ardından eski boyutuna dönmesini sağlayacak şekilde çekiştirerek kazağınızı genişletin ve düz bir yere serin. Üzerine bir eşarp ya da tülbent koyarak düşük sıcaklıkta kazağınızı ütüleyin. Bu sayede hafif çekmiş ya da küçülmüş kazaklarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Vanish’le lekelerden kurtulun!

Evde pratik bilgiler uygulayarak çamaşır yıkama işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Yine de çamaşır yıkamada asıl zorluk çıkaran ve işlemi zorlaştıran lekelerle mücadeledir. Bu nedenle lekeli çamaşırlarınızı makineye atmadan önce leke çıkarıcı ürünlerden faydalanmanız gerekebilir. Tam da bu noktada Vanish Leke Çıkarıcı Jel imdadınıza yetişir. Hem beyazlarda hem de renklilerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürünün kullanımı da oldukça basit:

● Lekenin üzerine Vanish Leke Çıkarıcı Jel’i uygulayın.

● Leke çıkarmak için özel olarak tasarlanan başlığı ile lekeli bölgeyi çitileyin.

● En fazla beş dakika bekledikten hemen sonra makineye atıp yıkayabilirsiniz.

Gücünü oksijenden alan konsantre formülü ile en iyi leke çıkarıcı olmayı başaran Vanish Leke Çıkarıcı Jel, pek çok lekeye karşı en etkili çözümü sunar. Ancak ürünü kullanmadan önce kullanım talimatlarını dikkatlice okumalı; yıkamak istediğiniz kıyafetin kumaşına ve türüne uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

POPÜLER