Çamaşırları Kuruturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şubat 8, 2022

Çamaşırları Kuruturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok kişi farkında olmasa da çamaşır kurutma yöntemleri kıyafetlerin kalitesini doğrudan etkiliyor. Hem daha steril ve hijyenik kıyafetler hem de uzun süre yıpranmadan kullanım için çamaşır kurutma aşamasında biraz dikkatli olmak gerekiyor. Üstelik izlenecek doğru adımlar enerji tasarrufu noktasında da size birçok fayda sağlayabilir. Şimdi gelin evde çamaşır kurutma yöntemleri ve bu yöntemleri uygularken dikkat edilmesi gereken noktalara detaylı bir şekilde bakalım.

Evde Çamaşır Kurutmak için Neler Yapılabilir?

Evin içinde çamaşır kurutmak için izleyebileceğiniz birkaç yol var.

● Tabii ki çamaşırları evde herhangi bir yere yerleştireceğiniz çamaşırlığa asarak kurutabilirsiniz.

● Varsa balkonda ip üzerine çamaşırları asabilirsiniz.

● Çamaşır kurutucu makineleri kullanarak çamaşırları asmadan da kurutabilirsiniz.

● Çok acil durumlarda nemli çamaşırları yavaş yavaş ısınını artıracağınız ütü ile kurutabilirsiniz.

En Etkili Şekilde Çamaşır Nasıl Asılır?

Evde çamaşır asmak her zaman herkesin yaptığı bir iş. Ama aslında çoğu zaman bazı detayları göz önünde bulundurmuyoruz. Bu da harcanan her türlü enerjinin boşa gitmesine ve çamaşırların düzgün bir şekilde kurumamasına yol açabiliyor.

Nemli çamaşırlar ise dolapta hem koku sorunu yaratıyor hem de zamanla küflenebiliyor. Bu nedenle çamaşır asarken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

● En iyi ve hijyenik yöntem çamaşırları açık havada kurutmak. Ama açık hava ile güneşi karıştırmamak lazım. Direkt gelen güneş ışığı çamaşırların yıpranmasına yol açabilir. Daha gölge, güneşin yansıyarak geldiği noktalarda çamaşırları hafif rüzgar ile kurutmak en iyisi.

● Çamaşırları en iyi şekilde kurutmak ve sonradan ütüyle daha az zaman harcamak için kıyafetleri askıları ile asabilirsiniz. Gömlek, tişört gibi ürünler bu sayede ütüye hiç ihtiyaç duymadan giyilebilir.

● Yünlü ve ipek kumaşları asarak değil de sererek kurutabilirsiniz. Bu sayede sarkmaların ve kumaşta oluşabilecek deformasyonların önüne geçebilirsiniz.

● Havluları bir ucundan mandallayarak yerden tasarruf edebilirsiniz.

● Çorapları hem karışmaması hem de çok yer kaplamaması için hafifçe üst üste koyarak tek mandalla tutturabilirsiniz.

● Çamaşırları hızlı kurutma yollarından biri de sürekli çevirmek ya da yönünü değiştirmektir. Özellikle çarşaf gibi büyük ürünleri katlayıp asarak yerden tasarruf edebilir ve sık sık açıkta kalan yüzeyini değiştirerek kurutabilirsiniz.

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Hızlı çamaşır kurutma yöntemleri denildiğinde akla ilk gele tabii ki çamaşır kurutma makinesi. Ülkemizde aşırı yaygın olmamakla beraber birçok yerde çamaşır kurutma makinelerinden yardım alınıyor. Tabii bu cihazlar hızlı kurutma fonksiyonu ile oldukça kullanışlı görünüyor. Ama kullanırken dikkat edilmezse kıyafetlerin hasar almasına sebep olabilir.

Eğer kurutma makineniz varsa kıyafetlerin etiketlerini okumayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Etiket okuryazarlığı, bu cihazlardan etkili sonuç alabilmek için çok önemli. Çünkü her ürün kurutma makinesine atılamaz.

Bu noktada aklınıza kurutma makinesine neler atılmaz sorusu gelebilir. Genelde yün, ipek ve ipek karışımlı hassas kumaşlar, saten kıyafetler, mayo ve sütyenler kurutma makinesine uygun değildir. Ama bu noktada en doğru bilgi her zaman ürün etiketinden alınabilir.

Çamaşır kurutma makinesi püf noktalarını bilmek size bu cihazlardan alınacak verimi artırmak konusunda yardımcı olabilir.

● Çamaşırlar tamamen su içerisindeyken kurutma makinesine atılmamalı. Bu durumda hem makinede ağırlık oluyor hem de etkili sonuç alınması zorlaşıyor. Ürünleri makineye düzgünce sıkıldıktan sonra atmalısınız.

● Havlu gibi yumuşak dokulu ürünler kurutma makinesinde sertleşebilir. Bunu önlemek için makinenin içerisine birkaç tane tenis topu atabilirsiniz.

● Kurutma makinesinin filtresini sık sık temizlemelisiniz. Aksi halde çamaşırlara kötü bir koku sinebilir.

● Kurutma makinesi bazı renkli kıyafetlerin solmalarına yol açabilir. Bu nedenle canlı renklerini korumak istediğiniz kıyafetleri güneşten uzak bir alana asarak kurutmanız daha iyi olabilir.

POPÜLER