Colour Blocking: Zıt Renklerle Kombin Yapmak

Şubat 8, 2022

Colour Blocking Zıt Renklerle Kombin Yapmak

Oldukça cesur bir trend olan colour blocking, özellikle canlı renklerin ön plana çıktığı 2022 kış modasına ayrı bir damga vuracak gibi duruyor. Bilinen renk kombinlerinin ötesine geçerek, sıradanlıktan uzaklaşan bu akım aslında oldukça eğlenceli. Tabii doğası gereği herkese uygun bir trend olmayabilir. Ama bu cüretkar haliyle dikkat çeken colour blocking trendini yakından tanımak için bir engel değil!

Colour Blocking Nedir?

İngilizce bir terim olan colour blocking, dilimizde “renk bloklama” olarak geçiyor. Bu akımın temelinde ise bir araya gelmesi beklenmeyen hatta birbiri ile uyumsuz görünen renkleri bir arada kullanılması yatıyor. Tamamen birbirinin zıttı olan renklerin bir arada kullanıldığı bu akımda tam bir renk cümbüşü oluşuyor da diyebiliriz. Bu nedenle de en cesur ve iddialı stillerden biri olarak biliniyor.

Birbirine Zıt Renklerle Kombin Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gökkuşağı renklerini nispeten karmaşık bir şekilde bir araya getiren colour blocking uygulaması biraz ince bir çizgi. Zaten uyumsuz renkler diyerek bir herhangi iki rengi karıştırmak colour blocking için yeterli değil. Biraz bilgi sahibi olmak ve dikkatli davranmak gerekiyor.

● Colour blocking için en büyük rehber, renk çemberi. Renklerin geçişini gösteren bu çember, ışık yoğunluğu ve dalga boyları da göz önüne alınarak oluşturulmuş. Yani bu işin tekniği bu çemberde gizli diyebiliriz.

● Çember ile ilgili en önemli detay ise renklerin uyumunu okumak. Aslında o da oldukça basit. Birbirini takip eden renkler uyumlu tonlar. Bu okuma tarzı sizi ton sür ton akıma ulaştırır.

Color blocking için ise düz bir çizgiyi takip etmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz rengin tam karşısındaki ton, onun zıt ama göze hoş görünebilecek uyumlu tonu diyebiliriz.

● Ana renklerden örnek vermek gerekirse; yeşil – kırmızı, sarı – mor, mavi – turuncu ikilileri color blocking için vazgeçilmez. Tabii bu renklerin ara tonları da var. İşte çember de en çok bu noktada devreye giriyor.

Color Blocking Kombin Önerileri

Gelelim zıt renkler ile yapabileceğiniz kombinlere. Biraz önce bahsedilen zıt renkler her kombine net bir şekilde uyarlanabilir. Hiç ara renge girmeden mavi bir tulum üzerine turuncu bir mont alabilirsiniz. Renkleri kendiliğinden bir araya getiren parçalara da yönelebilirsiniz.

● Kombin oluştururken ana 2 rengi seçtikten sonra onların yan renklerini de aksesuarlarda tercih edebilirsiniz. Mavi tulumu turuncu mont ile tamamladıktan sonra çizme ya da ayakkabı olarak mavinin bir komşu rengini yani bir açık ya da koyu tonunu seçebilirsiniz. Çanta için de aynı şeyi turuncu için yapabilirsiniz.

● Bir süredir moda olan oversize akımını renkli detaylarla süsleyen kabanları tercih ederek tek renk bir kombine farklı bir dokunuş yapabilirsiniz. Özellikle ekose desenli modellerde colour blocking sıklıkla kullanılıyor.

● Kombin için bir ana renk seçerek ilerleyebilirsiniz. Örneğin turuncu ağırlıklı, renkli bir kazağı yine turuncunun ön planda olduğu renkli bir etekle kombinleyebilirsiniz. Üzerine tek turuncu renk bir kaban alıp altına mavi ya da yeşil tonlarında bir çizme giyebilirsiniz.

● Yaz modası için parçalı ve her parçası birbirinden farklı renklerde olan elbiseleri tercih edebilirsiniz. Eğer eliniz yatkınsa var olan etek ve elbiseleri birbiri ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Kırmızı bir kumaşı düz mor renkli eteğin bir yarısına dikerek ya da renkli yamalar yaparak colour blocking stilinde yeni bir parça elde edebilirsiniz.

● Yoğun kullanımdan kaçınmak isterseniz de kış günü yalnızca atkı ve bereyi giydiğiniz kıyafetin zıt rengi olarak seçebilirsiniz.

Kombin tercihiniz ne olursa olsun, colour blocking stili için mutlaka renkli parçalara ihtiyacınız var. Çünkü bu trendin en önemli noktası, dikkati üzerine toplayan canlı renkler. Bunun için de var olan ya da alınan kıyafetlerin rengini korumak gerekiyor. Birkaç yıkama sonrası solan kıyafetleri bir daha bu stil için kullanmak mümkün olmayabilir.

İşte bu noktada kıyafetlerinize en iyi bakımı sunacak Vanish ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Özel formülü sayesinde Vanish Multipower, renkleri birbirine karıştırmaz, kıyafetlerin renklerini soldurmaz.

POPÜLER