KETEN: ÇOK MODA, ÇOK ŞIK VE DOĞA İLE DOST

Eylül 8, 2022

Keten Çok Moda Çok Şik Ve Doga İle Dost

Yaza en çok yakışan kumaş hangisi diye sorsak çoğunuzun cevabı keten olur. Keten, nefes aldıran dokusu ve rahatlığıyla mevsimin her zaman vazgeçilmezi. 2022 yaz sezonunda ise trend listelerinin ilk sırasında o var. Keten; gömlek, şort, pantolon, elbise, tulum ve özellikle takımlarda bu senenin yıldız oyuncusu olmayı başardı. Peki keten nasıl kullanılmalı? Ömrünü uzatmak için neler yapılmalı? Keten kumaş çamaşır makinesinde yıkanır mı? Keteni yıkarken nelere dikkat etmek gerekir? Ve belki de bizim için en değerli soru: Keten doğaya dost mudur?

2022, ketenin yılı!

Geçtiğimiz sene dünyanın pek çok farklı ülkesinde gerçekleştirilen moda haftalarını domine eden ketenin, 2022 yaz trendlerinin yıldız kumaşı olacağını öngörmek zor değildi. Tam da tahmin ettiğimiz gibi oldu ve bu yaz plajdan ofise, gündüzden geceye stil yarışlarının galibi o oldu. Özellikle gömlek-şort ve gömlek-pantolon takımlar yaz sezonunun açık ara galibi. Keten, 2022 yazında en renkli haliyle karşımızda ve tüm gardıroplara girmeyi hak ediyor. Özellikle kiremit rengi, mavi ve bej tonlarında keten giysiler bu yazın olmazsa olmazı.

Sürdürülebilir modanın kahramanı

Keten bitkisinin liflerinden yapılan keten, doğal bir kumaş. Doğru ürünü seçmek içinse alacağınız kıyafetin etiketine dikkat etmeniz gerekiyor. Yüzde 100 ketenden ya da keten oranı yüksek keten-pamuk karışımı bir kumaştan üretilen giysiler sizi asla yarı yolda bırakmaz. Seçiminizi yaparken polyesterden uzak durmaya çalışın. Bu hem doğaya hem sağlığınıza yapacağınız bir iyilik olur. Doğal bir ürün olmasının yanı sıra keten, yıkama sırasında çok daha az su tüketmesiyle çevreci olduğunu ispatlıyor. CELC’ye (Avrupa Keten ve Kenevir Konfederasyonu) göre keten bir gömleğin yıkamasında 6.4 litre kullanılıyor; bu rakam pamuk bir gömlek içinse 26 litre. Keten liflerinin çok uzun ömürlü olması keten bir kıyafetin çok uzun süre giyilebilmesine de olanak sağlıyor. Doğru yıkama yöntemleri kullanarak yıkadığınızda uzun yıllar sizinle olacak ve modası hiç geçmeyecek kıyafetlerinizin olması hiç zor değil. Ayrıca keten doğal bir kumaş olduğu için doğada geri dönüşümü yani toprağa karışması birçok kumaşa göre çok daha kolay. Bu bile onu tercih etmemiz için yeterli olabilir. Ne dersiniz?

Keten giysiler çamaşır makinesinde nasıl yıkanır?

● Keten, terletmeyen bir kumaş olma özelliği ile çok kullanışlıdır. Çok sık yıkama gerektirmez.

● Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkamanıza gerek yok. 30 derecelik bir sıcaklıkta, çamaşır deterjanınıza bir kapak Vanish MultiPower ekleyerek düşük sıcaklıkta lekeleri çıkarıp, hijyen sağlarsınız. Ayrıca kötü kokuları yok edip kıyafetlerinizin renklerinin birbirine karışmasını önlemiş olursunuz.

● Keten kumaşlı kıyafetlerinizi birlikte yıkayın, diğer kumaşlarla karıştırmayın.

● Çamaşır makinenizi tam doldurmayın. Kısa yıkama ve sıkma programlarını kullanın.

● Yıkama sonrası çamaşır makinesini hemen boşaltın, içerisinde kıyafetlerinizi fazla bekletmeyin.

● Asarak kurutun ama mandal kullanmayın. Her ne kadar ketenin buruşuk haline bayılsak da kumaşın üzerinde mandalın iz yapacağını unutmamak gerekiyor.

KETEN GİYME REHBERİ

● Keten-keten birlikteliğine bayılıyoruz. Yani alt-üst keten giymek yazın vazgeçilmezi. Aynı renk ya da aynı rengin farklı tonlarını birlikte kullanarak çabasız şıklığa kestirmeden ulaşabilirsiniz.

● Uzun keten elbiselerin altına parmak arası sandaletler kullanarak spor ama şık bir görünüme kavuşabilirsiniz.

● Keten elbisenizi ya da takımınızı akşam yemeğine giderken büyük boncuklu takılarla birlikte kullanarak şıklaştırabilirsiniz.

● Plajda mayo ve bikini üzerine giyilen keten gömlekler çok cool ve kesinlikle çok kullanışlı.

● Şort ve pantolon takımlarla ise hem işe gidebilir hem de küçük bir aksesuar değişikliği iş çıkışı arkadaş buluşmalarının yıldızı olabilirsiniz.

● Saç aksesuarı olarak desenli bir şal kullanarak bir Akdeniz esintisi yaratabilirsiniz.

POPÜLER