Kıyafetlerde Çekmeyi Önlemek İçin Ne Yapmalı

Eylül 9, 2021

Kıyafetlerde Çekmeyi Önlemek İçin Ne Yapmalı

Bir mağazaya girdin ve çok beğendiğin bir kıyafeti aldın. Çok mutlusun, ta ki ilk yıkamaya kadar… Severek aldığın kıyafetin ilk yıkamadan sonra küçülmüş. Peki ama neden?

Kıyafet neden çeker ya da en çok hangi kumaşlar çeker tarzı soruların kafanı karıştırdığını tahmin ediyoruz. Sorularının cevabı aşağıda senin için geliyor:

Kıyafetler Neden Çeker?

Makineden çıkan kıyafetlerin çektiğini görmek tam bir hüsran sebebi. Kumaşlar ıslandığında lifler az da olsa uzar ama bükümlerin açılarındaki deformasyon çekme kuvveti yaratır. Haliyle kumaş çeker.

Çeken Kıyafetler Nasıl Düzelir?

Neyseki kıyafetlerin liflerini gevşeterek eski haline biraz da olsa döndürmek mümkün. Çeken kıyafetlere çözüm üretmek için aşağıdaki 2 farklı yolu deneyebilirsin.

İlki:

● Bir kovaya ılık su doldur ve bir yemek kaşığı saç kremi ekle.

● Küçülen giysini 30 dakika boyunca içinde bekletip yavaşça eski haline getir.

● Kıyafetini durulayıp kurumaya bırak.

İkinci yol için ise bir bebek şampuanına ihtiyacın olacak. Evet yanlış okumadın!

● Ilık su içerisine bebek şampuanı ekle.

● Ardından küçülen kıyafetini hafifçe yoğurup rulo haline getir.

● Bu adımlardan sonra kıyafetini orijinal boyutuna kadar hafifçe gerip, kurumaya bırak.

Kıyafet Neden Çeker?

‘’Hangi kumaşlar çeker?’’ meselesine geçmeden önce neden çektiklerine dair ön bilgilendirme yapmakta fayda var. Kıyafetlerin kumaşından ya da yanlış yıkamandan dolayı çekip daralabilir.

Kıyafetlerini yüksek ısıda yıkadığında veya yüksek ısıda kuruttuğunda makineden çıkan kıyafetinin çektiğine şahit olabilir, hüsrana uğrayabilirsin. Bu arada kıyafetlerini uzun süre ıslak ya da nemli bırakmaman dikkat etmen gereken diğer önemli nokta.

Kıyafetin çekmesine sebep olan diğer etmenlere gelecek olursak; kumaştaki liflerin türü, dokuma ya da üretim teknikleri. Bu iki faktör de, kıyafetlerin yıkandıktan sonra ne kadar iyi performans gösterdiklerini belirleyen faktörler arasında yer alır.

Hangi Kumaşlar Yıkanınca Çeker?

En sevilen kıyafetin küçülmesi birçoğumuzun korkulu rüyası. Akıllara da ‘’Hangi kumaşlar yıkanınca çeker?’’ sorusu geliyor. Her giysi farklı kumaştan yapılır. Dolayısıyla her giysi lifi yıkamadan sonra farklı tepki verir.

Yün, bambu ve pamuk gibi doğal lifler daha esnek olur. Yine de gevşek kumaş örgülerinin sıkı dokumalara göre fazla esnemesi seni yanıltmasın. Neden mi?

Gevşek kumaşlar, sıkı dokuma kumaşlara oranla ısıya, suya ya da çalkalanmaya maruz kaldığında daha fazla sıkılaşır ve küçülür.

Çekmesi muhtemel olan kumaşlardan biri de ipek!

Her ne kadar lüks bir kumaş olsa da oldukça hassas olan ipek kumaşlar doğru yapmadığın yıkama sonucu çekebilir ve zarar görebilir. Keten ise keten bitkisinin liflerinden yapıldığı için doğal kumaşlar arasında yerini alır. Tabii kumaş doğal olunca üzerine ısı uygulandığı takdirde küçülmesi kaçınılmaz olabilir.

Çekmeyi önlemenin en etkili yolu ise soğuk suda yıkama yapmak!

Vanish Multipower’ı ısının dost olmadığı kumaşlarda da kullanabilirsin.

Vanish Multipower; soğuk suda bile lekeleri çıkarır, renklerin karışmasını önler, kötü kokuları yok eder ve hijyen sağlar!

POPÜLER