Organik Tekstil Nedir? Neden Tercih Edilir?

Şubat 8, 2022

Neden Tercih Edilir Organik Tekstil

Son dönemde her anlamda doğaya dönüş teması ile sık sık karşılaşıyoruz. Hayatımıza giren her şeyin organik olması, yapaylığın hüküm sürdüğü uzun bir sürenin sonunda birçok kişiye çok iyi geldi de denebilir. Bu nedenle organik teması her geçen gün genişliyor.

İşte bu konsept içerisinde yer alan kavramlardan birisi de organik tekstil. Özellikle bebek kıyafetlerinde ön plana çıkan organik tekstil ürünleri hakkında merak edilenler ise sizler için hazırladığımız bu yazıda.

Organik Tekstil Nedir?

Çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse organik tekstil, hammaddesi tamamen organik olan ürünlerden elde edilen parçalara verilen isim. Organik tarım kuralları doğrultusunda üretilen ve sertifikalanan pamuk, keten, yün gibi malzemelerden elde edilen kıyafetler organik tekstil ürünleri olarak geçiyor.

Organik tarım son dönemde oldukça popülerleşen ve kendi standartları olan bir uygulama yöntemi. Bitki ve hayvanların yetiştirilmesinde ön plana çıkan bu norma bağlı üretilen tekstil hammaddelerinin de tam organik kıyafete dönüşebilmesi için her aşamada denetlenmesi ve sertifika alması gerekiyor.

Sonrasında organik yapılı kumaş ve iplikler işlenerek bu özel tekstil ürünlerine dönüşüyor. Elbette bu kıyafetlerin üretiminde kullanılan boyaların da organik olması gerekiyor. Bu noktada en çok bilinen iki farklı sertifika türünden de bahsedelim:

● GOTS (Global Organik Tekstil Standardı): Minimum 70% oranın tam organik sertifikalı elyaftan üretilen tüm tekstil parçalarının üretim, işlenme, etiketlenme, paketlenme, dağıtım ve ticaret aşamalarını kapsıyor.

● OEKO-TEX Standard 100: Bu standart üründe sağlığa zararlı herhangi bir hammadde ve boya bulunmadığını gösteriyor. Eğer varsa da yönetmelikler tarafından izin verilen oranlar dahilinde kullandığını ifade ediyor.

Organik Giyim Ürünleri Neden Tercih Ediliyor?

Organik giyim markaları en çok anne ve bebek kıyafetleri alanında üretim yapıyor. Fakat doğal olana artan taleple beraber yeni dönemde birçok markanın da geri dönüştürülmüş malzemelerin yanında organik kumaşları da kullanmaya başladığını görüyoruz. Peki, insanlar neden organik bebek giyim ürünlerini ve yetişkinler için üretilen bu tür kıyafetleri tercih ediyor? Şimdi ona bakalım:

● Organik tekstil ürünlerinin en önemli özelliği, çevre dostu olması. Üretim aşamasında ve hammaddeleri yetiştirilirken doğaya zarar verilmiyor.

● Organik giyim ürünlerinin üretimi aşamasında çalışan kişisel kimyasallara maruz kalmadığı için de daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşuyor.

● Doğaya sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda da destek oluyor. Geri dönüşüm ile elde edilen malzemeler sayesinde doğal kaynaklar daha bilinçli bir şekilde kullanılabiliyor.

● Organik giyim ürünlerinin en önemli özelliği, insan sağlığını tehdit etmiyor olması. Alerji gibi sorunların önüne geçiyor. Kanserojen maddeler içermediği için tehdit oluşturmuyor. Ürünleri yumuşatmak ya da ağartmak için ağır kimyasallar yer almadığı için hassas ciltlerde sorun yaratmıyor.

● Organik tekstil ürünleri ilk etapta nispeten daha pahalı görünse de aslında daha ekonomik çözümler sunuyor. Kimyasal içermeyen yapıları sayesinde kumaşların dokusu daha sağlam oluyor.

Dolayısıyla muadillerine göre çok daha uzun ömürlü bir kullanım sunuyor.

Organik Giyim Ürünleri ile İlgili Bakım ve Kullanım İpuçları

● Organik tekstil ürünleri alırken mutlaka sertifikalarını kontrol edin. Özellikle bebek kıyafetlerinde bu noktaya çok dikkat edin.

● Bebek kıyafetlerinde boyanın da organik olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca organik kıyafetler de karışık kumaş türlerinden elde edilebilir. Bebek organik giyim ürünleri arasından seçim yaparken tamamen pamuk modellere yönelmek daha sağlıklı çözümler sunabilir.

● Organik kıyafetlerde beyaz renk bulunmaz. Çünkü beyaz doğal bir kumaş rengi değildir. Normalde ağartma işlemi ile elde edilir. Organik açık renkler daha çok bej ve kahve tonlarındadır.

● Organik ürünler uzun süreli kullanıma uygundur. Çok sayıda yıkama sonrasında bile sağlam kalır. Ama bunun için mutlaka etiketinin incelenmesi gerekir.

● Kıyafetin dokusunun bozulmaması için kumaşa ihtiyacı olan hassasiyeti göstermelisiniz. Bunun için de etiketini incelemelisiniz. Etikette verilen bilgiler doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

Siz de ürünlerinizi her zaman en iyi haliyle kullanmak, dokusunu ve renklerini korumak için Vanish formüllerini kullanabilirsiniz.

POPÜLER