Pamuk Nedir? Pamuk Kumaşın Özellikleri

Şubat 8, 2022

Pamuk Kumaşın Özellikleri

Saf pamuk kumaş artık eskisi kadar kullanılmasa da hala en sağlıklı kumaş alternatiflerinden biri. Günümüzde çoğunlukla pamuğun karışım halinde olduğu kıyafetler seri üretim şeklinde sunuluyor. Ama organik tekstil ürünleri gibi farklı modellerde ve özel parçalarda tamamen pamuk hammaddesi ile karşılaşmak da mümkün.

Peki, uzun yıllarda tekstil sektöründe kullanılan pamuk kumaşı ne kadar iyi tanıyorsunuz? Nasıl üretildiğini, eni iyi halini koruması için nasıl bir bakım sürecine ihtiyaç duyduğunu biliyor musunuz?

Pamuk Kumaş Nedir?

Pamuk, bir tür sanayi bitkisidir. Ebegümecigillerden bir bitki olan pamuk sıcak iklimlerde yetişir. Koza biçimindedir ve 3 – 5 dilimli olabilir. Bu dilimli kozanın içerisindeyse ince, yumuşak yapılı teller yer alır. İşte pamuk kumaş bu tellerin toplanıp işlenmesi ile elde edilir.

Cotton ya da koton olarak da bilinen pamuk için bir çeşit bitkisel elyaftır da diyebiliriz. Kozası içerisindeki liflerin bükülerek ipliğe sonrasında da kumaşa dönüştüğü pamuk, doğal bir tekstil ürünüdür. Üretiminde çok ciddi miktarda su kullanılır. 250 gram pamuk kullanılarak üretilecek bir tişört için ortalama 2.7 ton su harcanır.

Pamuk Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Pamuk yapılı kumaşı diğer ürünlerden ayıran kendine has özellikleri vardır:

● Pamuğun en önemli özelliği nem emen ve hava alan yapısıdır. Terleme sorununa bu şekilde çözüm sunan pamuk kumaş yazın giyilir mi diye düşünüyorsanız cevabı bulmuş olabilirsiniz. Çünkü pamuk, kışın sıcak yazın ise serin tutan bir kumaş türüdür.

● Yünlü kıyafetler gibi giyip çıkarırken statik elektrik oluşturmaz. Saçların kırılmasına yol açmaz.

● Yapısı gereği iyi boya tutar.

● Üretimi sırasında ön işlem görmeyen pamuk kumaştan üretilen kıyafetler yıkanınca çeker.

● Yapısı güneş ışığının yıpratıcı etkilerine karşı dayanıklıdır.

● Aşınmaya ve yıkamaya karşı da oldukça dayanıklıdır. Doğru şekilde yıkandığında uzun süre boyunca kullanılabilir.

● Hipoalerjeniktir ve hijyenik bir üründür. Mikrop ve bakterileri uzak tutar. Alerjisi olan kişiler için güvenli kullanım sağlar.

Pamuk Kumaş Esnek midir?

Pamuk yumuşak bir kumaş türüdür. Islak hali kuru halinden daha sağlam yapıdadır. Üretim aşamasında katkı maddeleri ile daha elastik bir hale getirilebilir.

Ama kıyafete dönüşmüş bir pamuk kumaş orta esnekliktedir denebilir. Likra kadar esnemez ama tamamen sert yapıda olmadığı için vücuda uyum sağlar.

Pamuk Kumaş Kırışır mı?

Pamuk ve pamuk içerikli tüm kumaşlar kırışmaya meyilli bir yapıdadır. Keten kadar çok kırışmasa da yıkama sonrasında çoğunlukla ütü ister.

Tüm Pamuk Kıyafetler Saf Pamuktan mı Üretilir?

%100 pamuktan üretilen kıyafet çok fazla bulunmaz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, pamuk kumaş üretiminde çok fazla su kullanılır. Ayrıca pamuk oldukça değerli bir hammadde olduğu için tamamen pamuktan ürün elde etmek maliyetli olabilir.

Bu nedenle pamuk genelde kumaş karışımlarında yer alır. Yapısı gereği bu tür karışımlara uyumludur. Ama piyasada tamamen pamuktan üretilen kıyafetler ve tekstil ürünleri bulmak da mümkündür.

Pamuk Nasıl Yıkanır?

Pamuk kıyafetlerin dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu söylemiştik. Ama bu yapıyı korumak ve ciddi oranda kaynak harcanarak üretilen pamuk kıyafetlerin hakkını verebilmek için bakım ve yıkama kurallarına dikkat etmek gerekiyor:

● Eğer pamuk fabrikada yıkama havuzlarından geçirilmediyse, ilk yıkamada çeker. Bu konuda mutlaka yıkama öncesinde bilgi edinilmesi gerekir. Pamuk kumaşı direkt alıyorsanız üreticiyle iletişime geçebilirsiniz. Kıyafetlerde etiketi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

● Yıkama derecesi de oldukça önemlidir. Genel olarak beyaz renkteki pamuklu kumaş yüksek derecelere dayanıklıdır. Ama Vanish Ailesi olarak kıyafetlerinizin daha uzun süreli kullanılabilmesi için yüksek sıcaklıkta yıkanmasını önermiyoruz. Vanish Multipower’ın özel formülü sayesinde beyazlarınızı ve renklilerinizi 30 derecede yıkayarak en zorlu lekeleri bile çıkarabilirsiniz. Kıyafetlerinizi yıkamadan önce yıkama talimatlarını incelemeyi unutmayın.

Kumaş karışım oranı, derece ve kurutma koşullarına uyarak pamuk kıyafetleri çok uzun süreler boyunca giyebilirsiniz. Renkleri solma tehlikesi ile karşı karşıya olan ürünleri Vanish ile koruyabilirsiniz!

POPÜLER