Viskon Kumaş Nedir? Viskon Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Şubat 8, 2022

Viskon Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır

Viskon kumaş özellikleri açısından dikkat çeken bir tekstil hammaddesi. Kıyafetlerin duruşu ve kalitesi üzerinde direkt etkisi olan bu kumaş türü moda dünyasında birçok farklı tasarımda kullanılıyor. Peki, bu kumaş türünü bu kadar kullanışlı kılan ne? Kaliteli bir duruş sunan viskonun yapısını kaybetmemesi için nelere dikkat etmek gerekiyor? Merak ettiğin her detayı, bu yazımızda bulabilirsiniz.

Viskon Kumaş Nedir?

Viskon, kayın ağacından elde edilen bir tür tekstil hammaddesi. Bitkisel kaynaklı, yani doğal bir ürün. Bu da sentetik ipliklere göre viskonu ön plana çıkıyor.

Selüloz içeren yapısı üretim aşamasında sıvı bir halde bulunuyor. Selüloz yapının kendine has özellikleri sayesinde ise bu kumaş türü şekil alırken niteliklerini kaybetmiyor.

Bu açıdan da pamukla benzerlik gösteren bir hammadde olarak biliniyor. Çoğunlukla pamuk ve yün karışımı ile kullanılan viskon tüm kıyafetlerde ve iç giyim ürünlerinde yer alıyor. Ayrıca büyük beden kıyafet üretiminde de sık sık tercih ediliyor.

Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Bu kumaş türünün tercih edilmesinde rol oynayan birçok farklı özelliği var:

● Viskon iyi bir nem emicidir. Hatta pamuktan çok daha iyidir. Şişme özelliği de yüksek olduğu için %120 oranına kadar nem emebilir.

● Nem çekme özelliği hem terleme konusunda kullanıcıya kolaylık sunar hem de boya ve baskı aşamasında çok daha kaliteli sonuçlar alınmasını sağlar.

● Baskı ve boya kalitesi artığı için renkler çok daha canlı ve parlak görünür.

● Kuru ve ıslak halindeki dayanıklılığı pamuğa oranla daha düşükken esneme açısından pamuktan daha yüksek performans gösterir.

● Rahat ve zarif bir kumaş türü olarak kıyafetlere kaliteli bir duruş katar.

● Hava alan yapısı ile konfor sunar.

● Ten ile uyumlu bir yapıda olan viskon cildi rahatsız etmez, kaygan bir kumaştır.

● Krep kumaş karışımlarında parlaklık için sıklıkla kullanılır.

Bu özellikleri ile viskon kumaş bluz, tişört, elbise ve iç giyim ürünlerinde; dekorasyon ürünleri ve ev tekstil çeşitlerinde tercih edilir. Ayrıca viskon elyaf da diğer elyaf türleriyle karıştırılarak kullanılır.

Viskon Kumaş Terletir mi?

Doğal bir kumaş türü olarak sağlıklı kullanım sunan viskon, nem emme ve hava alma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de terletmez. Yaz aylarında rahatlıkla giyilebilir.

Viskon Kumaş Hangi Mevsimde Giyilir?

Viskon her mevsim kullanılabilecek, doğal bir kumaştır. Nemi emen yapısı ile yazın serin tutar. Bu nedenle özellikle sıcak havalarda tercih edilebilir.

Viskon Kumaş Nasıl Yıkanır?

Viskon oldukça şık duran, üzerindeki baskıyı ve rengini çok iyi gösteren bir kumaş türüdür. Ama daha önce de söylediğimiz gibi, pamuk kadar dayanıklı değildir. Bu nedenle ürünün özelliklerini koruyabilmesi için yıkama aşamalarına dikkat etmek gerekir. Bu noktada şu ipuçlarından bahsedebiliriz:

● Viskon kumaş sıcak suda yıkanmamalıdır. Birçoğu elde yıkamaya elverişlidir, makinede ise hassas programın kullanılabildiği türler vardır.

● Viskon kumaş kıyafetler genellikle kuru temizleme ile temizlenir.

En iyi temizlik seviyesine ulaşmak için ise mutlaka ürün üzerinde yer alan etiketin incelenmesi gerekir. Bu sayede elde yıkama, makine hassas program ya da kuru temizleme ayrımını rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Etiketi incelemeden yıkanan kıyafetler ise makineden sizi hüsrana uğratacak şekilde çıkabilir.

Çok dayanıklı yapıda olmayan viskon aşınabilir ya da canlı rengi solabilir. Bu üzücü durumlarla karşılaşmamak için hem etiket okumayı ihmal etmemeli hem de en doğru deterjanları tercih etmelisiniz. Renkli baskıları ve canlı tonları ile kalpleri çalan viskon kumaş kıyafetleri en iyi şekilde korumak için özel formüllerle donatılan Vanish ürünlerini deneyebilirsiniz.

POPÜLER