Yeni Yıl Kararları

Aralık 29, 2022

Yeni Yıl Kararları

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA İÇİN

YENİ YIL KARARLARI

Yeni yıldan ve yeni kararlardan hemen önce, hem kendiniz hem de gezegenimiz için alışkanlıklarımızı değiştirmenin tam zamanı. Küçük değişiklikler yaparak hem belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmak hem de sürdürülebilir modaya katkı sağlamak mümkün. Şimdi, yeni yıl için 10’dan geriye saymadan önce karar verme zamanı!

Yeni bir yıl, yeni bir sayfa açmak için mükemmel bir zamanlama olabilir. Takvimin yapraklarının son bulduğu günlerden hemen sonra, birçoğumuz yeni kararlar alıyor ama yalnızca bazılarımız bu kararları uygulayabiliyor. Çünkü karar almak, gerçekleştirmekten daha kolay. Zor olan tarafıysa sürdürülebilir kararlar vermek ve başarılı olmak. Biliyoruz, yeni bir başlangıç fikri bile iyi hissettiriyor ama değişimin bir süreç olduğunu da unutmamak gerektiğini düşünüyoruz. Peki, yeni yıl kararları alırken doğru yöntem ne olmalı? İlk olarak, doğru hedefler belirlemek ve gerçekçi olmak çok önemli. Küçük adımlarla, sınırları iyi çizilmiş gerçekçi varış noktalarına ulaşmak en sürdürülebilir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bugün, yeni kararların arifesinde bir plan oluşturacak ve hedefe ulaşan yolculuğun bir parçası olacağız. Kendi geleceğiniz için yeni kararlar alırken dünyamızın geleceğini de unutmayın!

YENİ YIL KARARLARI #1

DAĞINIKLIĞI AZALTIN, HER ALANDA!

Saatlerimizi ayarlıyoruz ve önümüzdeki yılı tam da hedeflediğimiz doğrultuda yaşıyoruz. Yeni bir sayfa açarken iyi bir plan olmazsa olmaz. Plan yapmak, hedefe giden yolculuğunuzda zihninizin karışmasını engeller ve kararlarınızı uygulamanıza yardımcı olur. Bu yıl kariyerinizden sağlıklı yaşama, ilişkilerinizden kişisel gelişime kadar birçok alandaki değişimin başlangıcı olabilir. Aynı zamanda moda ve satın alma alışkanlıklarınızı da değiştirmenin belki de tam zamanı.

Dağınıklığı azaltacağınız bir diğer alan neden gardırobunuz olmasın? Gardırop planlaması yaparken hem mevcut kıyafetlerinizi gözden geçirebilir hem de uzun ömürlü moda akımıyla satın alma alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Mevcut giysilerinizin ömrünü üç ay daha uzatmanın 3 milyon ton karbon salınımı, 600 milyon m3 su tüketimi ve 150.000 ton atık üretiminin önüne geçtiğini bilmelisiniz. Bu nedenle, gardırobunuzdaki dağınıklığı azaltmak da gelecek için büyük bir önem taşıyor.

YENİ YIL KARARLARI #2

SORUMLU TÜKETİMİ KEŞFEDİN

Yeni bir ‘ben’ hedefiyle çıktığınız bu yolculukta, listenize daha önceki yıllardan farklı olarak ‘sorumlu tüketim’ kavramını da ekleyin. İstanbul Business Research’ün 2019 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, katılımcıların sürdürülebilirlik kavramı ve moda ilişkisi hakkında fazla bilgi sahibi olmadığını, sektördeki faaliyetlerden büyük oranda haberdar olmamasının sürdürülebilir tüketim konusunda engel oluşturduğunu gösteriyor. Sorumlu tüketim anlayışının yerleşmesiyle birlikte, tüketicilerin kıyafet satın alım, kullanım ve sonrasındaki süreçlere dair atabileceği önemli adımlar bulunuyor. Bu yıl, akıllı alışverişi benimseyerek tüketim alışkanlıklarınızı gerçekten ‘sürdürülebilirlik’ ile taçlandırabilirsiniz.

YENİ YIL KARARLARI #3

YENİLENMENİN KEYFİNİ ÇIKARIN

Yeni bir yıl, yenilenmek için harika bir fırsat! Yeni yıl kararlarınız arasında yeni bir tarza bürünmek var mı? Eğer yenilenmenin keyfini çıkarmak isteyenlerdenseniz stilinizi değiştirmek bunun en görünür yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Sorumlu tüketimin ardından, akıllı alışverişi benimseyen ‘yeni siz’, sahip olduğu kıyafetleri koruyarak onları uzun ömürlü hale getirebilir. Bu sayede yaratıcılığınızı konuşturarak mevcut kıyafetlerinizle yeni tarzınızı bir araya getirebilirsiniz. İşte, etiket okumanın önemi tam da burada ortaya çıkıyor. Türkiye’de 10 kişiden sadece üçü kıyafetlerinin ömrünü uzatmak için çeşitli önlemler alıyor. Kıyafetlerin ömrünü uzatmak üzere önlem alanların yüzde 76’sı çamaşır yıkarken dikkatli davranıyor; yüzde 35’i kıyafetlerinin ömrünü uzatmak için, kıyafetleri dikkatli kullanmak, yıkarken kıyafetin üzerindeki yönlendirmelere dikkat etmek, kaliteli deterjan kullanmak, yıkama derecesini düşük tutmak, gereksiz ütü ve temizlikten kaçınmak gibi önlemler alıyor. Kıyafetlerin ömrünü uzatan, ihtiyaç ya da leke anında değil, her yıkamada deterjana ek bir kapak Vanish Multipower, soğuk suda bile lekeleri çıkarma, kötü kokuları yok etme, hijyen sağlama, renklerin birbirlerine karışmasını önleme özellikleriyle yanınızda.

Siz de yenilenmenin keyfini çıkarırken aslında sahip olduklarınızın kıymetini bilip, Vanish Multipower ile kıyafetlerinizin ömrünü 2 kat uzatabilirsiniz.*Yaşasın kıyafetler!

YENİ YIL KARARLARI #4

CESUR OLUN

Biraz cesaret hiç fena olmaz. Kabul ediyoruz, değişim sözcüğü bazılarımız için heyecan yaratıyor olsa da bazılarımız için endişe verici olabilir. Buna rağmen, iyi bir plana sahip olanlar hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyor ve önüne çıkan tüm engelleri aşmak için ihtiyaç duyduğu cesareti attığı her adımda güçlendiriyor. Yeni bir saç modeli, sağlıklı yaşam rutini, düzenli egzersiz, kariyerinizde yeni bir fırsat ya da hayallerinizi süsleyen bir hobi. Cesaretinizi toplayın ve bugüne dek atmadığınız o adımı yeni yılda korkusuzca atın. Değişimin sürprizlerle dolu yolculuğunda gezegenimizi de unutmayın. Bu yıl, sürdürülebilir satın alma kavramını hedeflerinizin arasına ekleyin ve cesur bir adım atın. Çünkü yapılan araştırmalara göre stil, uyum veya fiyat gibi ürün özelliklerinin sürdürülebilirliğe kıyasla daha öncelikli olarak değerlendirildiği ortaya çıkıyor. Ayrıca, tüketicilerin sürdürülebilir satın almada karşılaştıkları ana engeller arasında sürdürülebilir seçeneklerin sınırlı olması ve kendi çabalarının sürdürülebilirlik konusunda yetersiz kalacağına dair inançları da bulunuyor. Unutmayın, gezegenimizin sizin gibi cesur ruhlara ihtiyacı var.

YENİ YIL KARARLARI #5

SON ADIM: KENDİNİZ İÇİN

Küçük adımları hafife almayın. Yeni kararların heyecan dolu başlangıçlar olduğunu kabul ediyoruz. Ama yeniliklere ayak uydurmanın ne denli zorlayıcı olduğunu da biliyoruz. Değişimi, kendinizin en iyi versiyonuna dönüşmek adına bir süreç olarak kabul ederseniz; yeni alışkanlıklar edinme ve kalıcı hale getirme konusunda başarılı olabilirsiniz. Pes etmek ise serbest. Fakat yeniden denemek şartıyla. Hem ne demişler: Denemekten zarar gelmez!

-İYİ BİLGİ-

Tüketiciler, sürdürülebilir ve döngüsel modanın geliştirilmesinde ve uygulanmasında kilit bir rol oynuyor. Moda sektöründe salım azaltım potansiyelinin yaklaşık yüzde 21’i, bilinçli tüketim ve sektördeki yeni iş modellerinin olanak sağladığı tüketici eylemleriyle doğrudan ilgili. Satın alma alışkanlıklarında sürdürülebilir ve dayanıklı hammaddelerden üretilen alternatifler talep etmek önem taşıyor. Daha az kıyafet satın almak, giysilerin daha uzun süre kullanımını sağlamak ve eski ürünlerin sorumlu bir şekilde imha edilmesini veya geri dönüştürülmesini gerçekleştirmek sürdürülebilirlik anlamında atılacak adımlar arasında yer alıyor. Pandemi dönemiyle birlikte gelişen bilinçle, tüketiciler sektörün sürdürülebilirliği konusunda giderek daha fazla talepte bulunuyor. Fashion Revolution’ın araştırmasına göre, kullanıcıların yüzde 69’u kıyafetlerinin nasıl üretildiğini bilmek istiyor. Ayrıca yüzde 37’si satın aldıkları kıyafetlerin zararlı kimyasallar kullanılmadan üretilmiş olmasını önemsiyor. Pahalı olmayan ürünler ve anlık satın alımlar gardırop harcamalarının önemli bir parçası olmaya devam etse bile, giderek artan sayıda ki tüketici popülasyonu, 2022 yılında bütçelerinin daha büyük bir kısmını modası geçmeyen ve çok yönlü kullanılabilen parçalara ayırma eğiliminde. Türkiye’deki tüketicilerinin sürdürülebilirlik ve çevre dostu moda konusundaki bilgi ve davranışları üzerine yapılan bir araştırma, tüketicilerin sürdürülebilir tüketime dair en çok benimsediği davranışlar arasında ikinci el giysi satın almak ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilerek çevreye duyarlı şekilde etiketlenmiş giysileri tercih etmenin yer aldığını gösteriyor.

*40°C’de deterjanla yıkamaya kıyasla 30°C’de deterjana ek Vanish ile yıkandığında

POPÜLER