DOĞRU YIKAMA ALIŞKANLIKLARI

Eylül 9, 2021

Doğru Yikama Alişkanliklari

Hepimiz kıyafetlerimizin uzun ömürlü olmasını isteriz. Peki uzun ömürlü kıyafetler için neler yapabiliriz?

Kıyafetin uzun süre yaşayabilmesi için her şeyden önce yıkama alışkanlıklarını gözden geçirmen gerekir. Çamaşır yıkarken neleri yanlış yapıyor olabilirsin? Beraber bakalım.

● Lekelerin çıkması ve maksimum hijyen için kıyafetlerini yüksek sıcaklıkta yıkadığın oluyor mu? Kıyafetlerini yüksek sıcaklıkta yıkaman kumaşın dokusuna zarar verir. Kumaşı zarar gören kıyafetin çabucak yıpranır, rengini kaybeder, deforme olur. Kıyafetlerini soğuk suda yıkamak, kıyafetinin ömrünü uzatmak için en önemli ipucu.

● Renkli kıyafetlerini sıcak suda yıkamak renklerinin birbirine karışmasına sebep olur. Kıyafetlerinde renk deformasyonu olmasın istiyorsan soğuk suda yıkama yapmalısın.

● Deterjan ve yumuşatıcıyı gereğinden fazla kullanman kıyafetlerini yıpratır.

Üstelik gereğinden fazla kullanılan deterjan ve yumuşatıcı çamaşır makinenin tıkanmasına neden olur.

● Aksesuarlı ve kumaşa zarar verecek detaya sahip kıyafetlerini direkt çamaşır makinesine atman diğer kıyafetlerin kumaşını tahrip eder.

● Kir, deterjan atıkları ve makinenin zamanla kireçlenmesi gibi faktörler çamaşır makinenin ömrünü kısaltır. Kıyafetlerinin de yıpranmasına ve zarar görmesine neden olur. Bunun önüne geçebilmen için çamaşır makinenin bakımını düzenli olarak yapmalısın.

● Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra çamaşır makinenin kapağını açık bırakmayı, kapak lastiğini temizlemeyi de ihmal etmemelisin.

Doğru bildiğimiz yanlış yıkama alışkanlıklarını değiştirerek, üretiminde milyonlarca ton su kullanılan kıyafetlerimizin ömrünü uzatabiliriz. Sorumlu tüketmeye bugün başlamaya ne dersin?

Vanish’le yaşasın kıyafetler!

POPÜLER