KIYAFETLERİN GİZLİ TEKNİK DETAYLARI

Eylül 9, 2021

Kiyafetleri̇n Gi̇zli̇ Tekni̇k Detaylari

Kumaşın üretimi sırasında dikkat edilen bazı teknik detaylar var. Renk haslığı, yıkama haslığı ve güneş haslığı bu teknik detaylardan bazıları. Eğer dikkat etmen gereken noktaları bilirsen, kıyafetlerini daha uzun süre kullanabilirsin.

 

RENK HASLIĞI

Renk haslığı, boyalı veya baskılı ürünün, üzerindeki boyarmaddenin kullanımı ve bakımı sırasında maruz kaldığı doğal etkilere karşı koyabilme özelliğidir. Diğer bir deyişle renk dayanım özelliği diyebiliriz. Sevdiğin kıyafetin kumaş renginin atmaması, kıyafetlerinin renginin solmaması için kıyafetlerini yıkarken renk haslığını dikkate almalısın. Çok sık yıkanması gerekmeyen kumaşların renk haslığı da düşüktür. Renk haslığı düşük olan kıyafetlerini çok sık yıkamak, yıpranmaya ve renklerin solmasına sebep olur.

 

YIKAMA HASLIĞI

Tekstil ürünlerinin dokuma özellikleri ve kullanım amacına bağlı olarak farklı yıkama koşulları ortaya çıkar. Yıkama haslığı, değişik yıkama koşullarına karşı ürünün dayanıklılığını anlatır.

 

GÜNEŞ HASLIĞI

Güneş haslığı, bir rengin ya da rengi oluşturan ham maddelerin, ışığın ultraviyole etkisi karşısında uğrayacağı zararın derecesidir. Ultraviyole ışın, renk bileşenlerinin yapısını bozabilecek güçtedir. Işık haslığı daha çok kıyafetlerin dışarıda kullanımlarıyla ilgili olduğundan, kıyafetleri güneş altında kuruturken ışık haslığına dikkat etmek gerekir. Özellikle nemli kıyafetlere temas eden ultraviyole ışınları kıyafetlere zarar verebilir.

Güçlü renk sabitleyici özel formülü ve oksijen gücüyle Vanish Multipower, lekeleri çıkarırken renklerin birbirine karışmasını önler. Vanish Multipower’ın renk sabitleyici özel formülü sayesinde farklı renkler için ayrı ayrı yıkama yapmana gerek kalmaz. Tüm renkli kıyafetlerini tek seferde yıkayıp en iyi sonucu alabilirsin.

POPÜLER